שלח- תורה ומצוות הם האוויר של ארץ ישראל

ארץ אוכלת יושביה ואיננה יכולה להיכבש על ידם... מה ראו אלו שלא ראו יהושוע וכלב?! משל ונמשל המבארים שתורה ומצוות הם האוויר של ארץ ישראל! ובלעדיהם יש שממה רוחנית...

תורה ומצוות הם האוויר של ארץ ישראל

 

"וַיֹּצִיאוּ דִּבַּת הָאָרֶץ, אֲשֶׁר תָּרוּ אֹתָהּ... הָאָרֶץ אֲשֶׁר עָבַרְנוּ בָהּ לָתוּר אֹתָהּ, אֶרֶץ אֹכֶלֶת יוֹשְׁבֶיהָ הִיא, וְכָל-הָעָם אֲשֶׁר-רָאִינוּ בְתוֹכָהּ, אַנְשֵׁי מִדּוֹת"

 

בפרשת השבוע המרגלים מדברים בגנותה של הארץ הקדושה, לדעתם הארץ אוכלת יושביה ואיננה יכולה להיכבש על ידם... מה ראו אלו שלא ראו יהושוע וכלב?!

 

לפי כמה דעות העיקר היה בהבנה שלהם שהנה יש שממה רוחנית בארץ הזו הלזו תיקרא "ארץ הקודש"?! - כך חשבו.

 

אך טעות יסודית זו הייתה באי הבנתם שמה שמאפשר ליהודים לחיות בה זוהי התורה והמצוות שבה מצוות התלויות בארץ ומיקומה של ירושלים ובית המקדש וללא קיום תורה ומצוות, הארץ הזו שממה ואין לישראל אפשרות לחיות בה כפי שאומר הקדוש ברוך הוא "ולא תקיא הארץ אתכם בטמאתכם אותה".

 

משל למה הדבר דומה:

 

לבית מרווח וגדול שהוצע למכירה כשהגיע הקונה התרשם מאוד אך האויר המצנחין שהיה בבית [כיוון שהמקום היה סגור תקופה ממושכת] הטריד את מנוחת חברו הטיפש וזה החל צועק: "מה השתגעת?! איך אפשר לחיות בבית הזה?! אין אויר לא ניתן לנשום ולחיות פה ולו לרגע ובטח שלא בדרך קבע"...


הרגיעו המוכר ואמר לו: זה מכיוון שהחלונות סגורים פתח אותם ותראה איזה אויר יהיה לך...

 

כן הוא הנמשל:

 

גם ארץ ישראל לא ניתן לחיות בה ללא אויר = התורה והמצוות התלויות בארץ ישראל...

תורה ומצוות הם האוויר של ארץ ישראל!

 

אילו השכילו המרגלים להבין זאת הייתה דעתם שונה לגמרי...

 

לרעיון נוסף לפרשת שלח-לך לחץ כאן

למאמר הבא