כי תבוא- לספר שבחה של ארץ ישראל!

ב ברוך רוזנבלום על הטעם להבאת ביכורים ע"י מחזיק השדה בדווקא. "מדוע במצוות ביכורים מצווה הקב"ה את האדם לבוא בעצמו לירושלים?" אם "הביכורים הם תיקון לחטא המרגלים", "מה העניין שמגבילים את המביא ביכורים ללכת ביום רק שתי ידות?"...

ביכורים - לספר שבחה של ארץ ישראל

 

המשנה (במסכת ביכורים ג, א) אומרת:

 "יוֹרֵד אָדָם בְּתוֹךְ שָׂדֵהוּ וְרוֹאֶה תְּאֵנָה שֶׁבִּכְּרָה, אֶשְׁכּוֹל שֶׁבִּכֵּר, רִמּוֹן שֶׁבִּכֵּר, קוֹשְׁרוֹ בְגֶמִי, וְאוֹמֵר, הֲרֵי אֵלּוּ בִּכּוּרִים"...

 

מצווה התורה, שכל המביא ביכורים, צריך לעלות לירושלים: "וְהָלַכְתָּ אֶל הַמָּקוֹם אֲשֶׁר יִבְחַר ה' אֱלֹהֶיךָ לְשַׁכֵּן שְׁמוֹ שָׁם" 

אותו אדם שמגדל את העצים, הוא זה שצריך להביא את הביכורים.

 

אם אדם שלח שליח, כי מסיבה כל שהיא, הוא לא יכל להגיע... השליח שמביא את הביכורים אינו קורא את 'מקרא ביכורים' הזה - רק מביא הביכורים - הוא זה שאומר!.

 

נשאלת השאלה: 

למה צריך אדם, ללכת בעצמו ולהשבית עצמו ממלאכה? ועוד אסור לו ללכת יותר משתי ידות ביום (הליכה מדודה שאינה מאפשרת הגעה מהירה לירושלים), נניח שאדם גר בצפון או בדרום וכעת עליו להביא ביכורים הוא צריך לעלות לירושלים, הוא לוקח חופש מהעבודה חודש ימים?! 


לא עדיף שכל אזור או מושב / כפר ישלחו שליח והוא יביא את כל הביכורים של אותו מושב או של אותו אזור... מה העניין כאן, שכולם צריכים לעלות?!


עד כדי כך שכל מי שרוצה לקיים את המצווה הזאת בהידור, צריך הוא בעצמו לעלות לירושלים, ללא שליח ואז  יכול הוא לומר את הווידוי , מה מונח כאן בדרישה הזו?

 


התשובה היא:


כל הסיבה של הבאת הביכורים היא תיקון לחטא המרגלים. הם לקחו פירות הארץ ודיברו סרה על ארץ ישראל - אנחנו לוקחים מפירות הארץ ומשבחים את ארץ ישראל...

 

אם אלו פני הדברים, המרגלים הלכו 40 יום, להוציא דיבה על הארץ אז במה אנחנו מתקנים את החטא?

 

אנחנו מתקנים את זה, שכל יהודי שיש לו ביכורים הוא מצווה: "וְהָלַכְתָּ אֶל הַמָּקוֹם אֲשֶׁר יִבְחַר ה' אֱלֹהֶיךָ לְשַׁכֵּן שְׁמוֹ שָׁם" – אתה תלך ברגל!

 

המרגלים הלכו ברגל 40 יום, כדי להוציא דיבת הארץ - אתה תלך כל יום, שתי ידות, תלך לאט לאט לירושלים, תספר שבחה של ארץ ישראל, תשיר כל יום "עוֹמְדוֹת הָיוּ רַגְלֵינוּ בִּשְׁעָרַיִךְ יְרוּשָׁלַיִם"

 

המרגלים השתמשו בפירות, כדי להוציא את דיבת הארץ רעה, אנחנו אדרבא ואדרבא מעלים את הפירות לירושלים - הולכים לאט לאט... הכל כדי לספר שבחה של ארץ ישראל...

 דרשה לשבת כי תבוא>>>לחץ כאן

למאמר הבא