האזינו- ימים של קרבת אלוקים

ת זו - פרשת האזינו. השבת נקראת גם 'שבת תשובה'. "מה הקשר בין פרשת האזינו לעשרת ימי תשובה?". הנהגת הנשר כמשל להנהגת הקב"ה. ומדוע יום הכיפורים ועשרת הימים הללו שבין ראש השנה ליום הכיפורים, אלו הימים של קירבת אלוקים הכי גדולה שיש בשנה?...

ימים של קרבת אלוקים


בפרשת השבוע שנקרא נאמר(דברים לב, יא): 

"כְּנֶשֶׁר יָעִיר קִנּוֹ עַל-גּוֹזָלָיו יְרַחֵף יִפְרֹשׂ כְּנָפָיו יִקָּחֵהוּ יִשָּׂאֵהוּ עַל-אֶבְרָתֽוֹ"


מבאר רש"י: כנשר יעיר קינו - "ניהגם ברחמים ובחמלה, כנשר הזה רחמני על בניו ואינו נכנס לקינו פתאום, עד שהוא מקשקש ומטרף על בניו בכנפיו, בין אילן לאילן בין שוכה לחברתה, כדי שיעורו בניו, ויהא בהם כוח לקבלו".


רש"י מביא את הנהגתו של הנשר - העוף הגדול ביותר מבין העופות. בזמן שהוא יורד על הקן ללא התראה מוקדמת, הגוזלים מהבהלה ימותו מיד. מה הוא עושה? 

אם הנשר רוצה, שהגוזלים שלו יקבלו את הנחיתה שלו על הקן, ויישארו בחיים, הוא חייב להעיר אותם ולהודיע על בואו - שיתכוננו...


זה כך גם בחיי היום יום:

כשמודיעים לאדם, שהוא צריך לקבל איזה טיפול רפואי, הוא מכין את גופו לקראת זה.

היום השיטה הרפואית דוגלת בזה. למשל: לפני שרופא בא לתת לפציינט חיסון, הוא מכין אותו ואומר לו: "אני הולך להזריק לך, אתה תרגיש דקירה".

היום, פסיכולוגית – כשמודיעים לך קודם אתה מכין את עצמך נפשית...הנשר לא יבוא ישירות אל הקן, כי אחרת הוא יהרוג את הגוזלים, אז מה הוא עושה? הוא לוקח את הכנפיים, ומרעיש איתם , ועובר מאילן לאילן, משוכה לחברתה, וכך הוא מאותת לגוזלים שהוא מגיע, הגוזלים מכינים את עצמם - ולמעשה יש להם כוח לקבל אותו.


כך הקב"ה. הקב"ה, הוא כאן הנמשל לנשר.


כְּנֶשֶׁר יָעִיר קִנּוֹ – הקב"ה נקרא בשם נשר, שנאמר בפרשת יתרו (שמות יט, ד): "ואשא אתכם על כנפי נשרים" הוא לקח את עם ישראל, בשעה שהוציא אותם ממצרים ...


לוקחים רבותינו את הפסוק הזה(יואל ב, יא): "כִּי גָדוֹל יוֹם ה'..." וממשילים אותו לימים הנוראים:


 בשבוע הבא, יום הכיפורים בע"ה , היום הגדול והנשגב , שעליו אומר דוד המלך בתהילים (קלט, טז): "... יָמִים יֻצָּרוּ (ולא) וְלוֹ אֶחָד בָּהֶם"

יש לקב"ה, כך כתוב בתנא דבי אליהו, 365 ימים בשנה.

אמר הקב"ה – לי יש יום אחד, זהו יום הכיפורים. לקראת היום הזה, שהקב"ה מגיע בדומה לנשר.כשם שהנשר מזיז את כנפיו, כדי שהגוזלים יוכלו לקבל אותו, כך נתן לנו הקב"ה, שלושים ימים בחודש אלול, נתן לנו את עשרת ימי תשובה. הוא עובר מענף לענף, ממדרגה למדרגה, עד השיא - ביום הכיפורים.


יום הכיפורים, ועשרה ימים הללו , שבין ראש השנה ליום הכיפורים, אלו הימים של קירבת אלוקים, הכי גדולה שיש בשנה.  

הבה ננצל אותם...

למאמר הבא